נעה בלאסמוסיקהיוגהחינוךEnglish Version

על נעה בלאס

תמונה של נעה בלאסנעה בלאס נולדה בתל אביב (1937) סיימה את לימודיה באקדמיה למוסיקה על שם רובין ב־1955 במחלקת הפסנתר אצל אילונה וינצה-קראוס. השתלמה בחליל צד אצל אורי טפליץ ובצלאל אבירם ובקומפוזיציה אצל אבל ארליך, אנדרי היידו ועדן פרטוש.

קבלה תואר שלישי בייעוץ טיפולי. פיתחה שיטות לימוד באמצעות מוסיקה בתחומים הבאים: חינוך מוסיקלי לגיל הרך (9-3), חינוך מיוחד באמצעות מוסיקה לילדים ואנשים עם פיגור קשה, יוגה דרך צלילי פעמונים וגונגים.

חינוך מוסיקלי לגיל־הרך

אמצעי המחשה:

ספרים:

מוסיקה-לי (הדר-יריב 1979, טפר 1995) חליל הקסם והדרקון (הקיבוץ המאוחד 1993), מוסיקט (הוצאה עצמית 1990), סיפורים מבית התווים (הוצאה עצמית 1990)

חינוך מיוחד באמצעות מוסיקה

ככל יכלתם (הקיבוץ המאוחד 1988), חוברת עבודה חינוך מוסיקלי מיוחד, השלמה לספר ככל יכלתם (1990), אני אתה והעולם ספר וקלטת (טפר 1995), גשר בצלילים (הקבוץ המאוחד 2001) (נכתב על ידי נעה בלאס וחיה עמינדב)

יוגה דרך הצלילים

דרך הצלילים (מודן 1997) ספר עם תקליטור עלמא, הספר הופיע בצרפתית :"Gongs et chakras" ובאנגלית בהדפסת מחשב.

ספרים ואגדות מוסיקליות

מנחה מוסיקלית - ביוגרפיה של י.ס. באך לנוער (הקבוץ המאוחד 1989)

ספרי אגדות מוסיקליות:

קולות מקונכיה (בית התווים 1981), קרנבל החיות (מסדה 1985), הספור על המנגינה שאין לה סוף (מסדה 1986), הגמד פיקי-פקו (כנרת 1990), המלך האפור והמלכה הורודה (כתר 1986, מודן 1993).

תקליטורים

צבע כחול 1993, עלמא 1994, קימא 1996, מסדרונות אור 1997.

השתתפות בקונצרטים ופסטיבלים

הופעות בקונצרטים

תחומי הוראה

נעה בלאס לימדה במשך עשרים ושבע שנים מאות רבות של מורים למוסיקה ומטפלים את שיטותיה. בין השאר לימדה 5 שנים באוניברסיטת בר-אילן במחלקה להשתלמות מורים, הדגימה את שיטות עבודתה בחינוך המיוחד במעונות של משרד העבודה והרווחה. תפקידה - מנחה ראשית בתחום החינוך המיוחד באמצעות מוסיקה מטעם אקים ומשרד העבודה והרווחה. משנת 1986 לימדה וממשיכה ללמד ולהכשיר מאות מטפלים המטפלים כיום בכ־5000 אנשים חריגים במוסדות.

השיטות העיקריות שפיתחה בתחום החינוך המיוחד באמצעות מוסיקה הן:

בין 1995 - 2001 לימדה בפריז ובמונטריאול את שיטותיה בתחום היוגה והחינוך המיוחד באמצעות מוסיקה.

בשנת 2000 הציגה נעה בלאס את שיטותיה בשילוב יוגה, חינוך מיוחד ונגינה טיפולית בגונגים בכנס בינלאומי שהתקיים בבית אונסקו בפריז. נושא הכנס היה: יוגה וחינוך. כמו-כן בשנת 2000 יושמה השיטה "אני, אתה והעולם" בבית ספר לחינוך מיוחד בפריז עם קבוצת מטופלים חריגים. הטיפול נעשה על ידי משתלמות מהקורסים בצרפת. השיטות הללו נמצאות כיום בדיון במשרד החינוך בצרפת (חומר העבודה קיים בתרגום לאנגלית ולצרפתית.)

מלבד נתינת השתלמויות שנתיות קבועות בישראל לתחום החינוך המיוחד באמצעות מוסיקה, נעה בלאס מעבירה מזה 13 שנים סדנאות ב"דרך הצלילים". שיטה הקושרת בין מושגי יוגה למושגים מהמסורת היהודית יחד עם צלילי גונגים ופעמונים. הסדנאות נועדות לקבוצות מצומצמות. עד היום השתתפו בסדנאות אלה כמה מאות אנשים. מטרת הסדנאות להגיע לאיזון בצירוף עבודה על הנשימה יחד עם טכניקות ריכוז שונות בתכנים פנימיים. וכן לפתח ביטויים יצירתיים בנגינה באמצעות גונגים ופעמונים, ציור ואילתור.

יעדים ומטרות בחינוך המוסיקלי לגיל־הרך;
יעדים בחינוך המיוחד באמצעות מוסיקה.

המכנה המשותף בין השיטות השונות שפיתחתי

המכנה המשותף לכל שיטות הטיפול, החינוך והלימוד הוא הדגש על יצירת קשר בין המודע ללא מודע דרך התהליכים של מלה וצליל, מושג וצליל, סמל וצליל.

בשיטת החינוך המוסיקלי לגיל הרך הדגש הוא על ההמחזה של יצירות מוסיקליות - בהמחזה הילד מבטא תכנים מעולמו הפנימי (פרטים ב"חליל הקסם והדרקון")

בשיטות החינוך לאנשים עם פיגור שכלי קשה הנחת היסוד היא שהלא מודע שלהם קיים, גם אם אינו פעיל, כמו אצל שאר האנשים. מכאן נובעות כל שיטות העבודה ותוצאותיהן. (פרטים ב"גשר בצלילים")

ביוגה דרך הצלילים התהליכים הקושרים בין סמלי היוגה וצלילי גונגים הלא מודע מעלה תכנים יצירתיים. ( פרטים ב"דרך הצלילים" ו"צליל ונפש").

תודות

תודה להורי יעל ופנחס סירקיס שדאגו שאלמד פסנתר, תודה לאחי דר' יצחק סירקיס שקנה לי את הפסנתר הראשון בהיותי בת שמונה. תודה לבן-זוגי יצחק בלאס שתמך ותומך בי בכל השנים, תודה לילדי שרי רשינסקי ואורי בלאס על היותם לצידי, תודה למורי השונים, תודה חמה במיוחד לכל תלמידי המחוננים, ה"נורמליים" והמפגרים פיגור קשה שלימדו אותי יותר מכל אדם אחר, תודה חמה לתלמידי בקורסים ליוגה דרך הצלילים ששיתפו אותי בתהליכים הנפשיים שהם חווים ותודה אחרונה למסורת בה גדלתי ושאיפשרה לי להאמין באדם בכל מאודי.

קריאה נוספת

על שיטות החינוך של נעה;
על היצירות המוסיקליות של נעה;
על היוגה "דרך הצלילים".

הדף שהנכם קוראים עכשיו הודפס מהאתר של נעה בלאס - http://www.noablass.com - בקרו באתר כדי לקבל עוד מידע ולהתעדכן בחדשות!