נעה בלאסמוסיקהיוגהחינוךEnglish Version
על נעה בלאס

יעדים ומטרות בחינוך המוסיקלי לגיל־הרך

שיטות החינוך לגיל הרך מבוססות על ההכרה שבגיל הרך (שלוש עד שש) וגם בגיל בית הספר (שש עד עשר) הילד פתוח להתנסויות מגוונות וחוש הבקורת שלו עדיין לא מפותח וכך הוא יכול להתנסות בסוגי מוסיקה מגוונים ללא דעות קדומות ודפוסי חשיבה מגבילים.

עולם המוסיקה התוכניתית והאינסטרומנטלית עשיר מאין כמוהו בתכנים מוחשיים ומופשטים כאחד. היכולת להמחיז ולהמחיש יצירות מוסיקליות קלאסיות מאפשרת לילד להכיר, לחוות, להתנסות, להפנים וליצור בעצמו תבניות מוסיקליות באמצעות אילתור.

הערך העליון בעיני הוא לא לבקר ולא לשפוט את הילד ולתת לו הרגשה שהכל אפשרי בתחום החוויתי והיצירתי. (הכוונה היא לא לומר לעולם "עשית שגיאה, או טעות", כאשר הוא מתבטא על יצירה מסויימת במילים או בתנועה. הביקורת והשיפוט של המבוגר על הילד יכולים לעצור את הספונטניות היצירתית הבלתי אמצעית הקיימת בכל ילד.)

היצירות שמצאתי לנכון להביא להמחשה והמחזה הן ממיטב הספרות המוסיקלית - באך מוצרט, בטהובן, צ'ייקובסקי, דביסי, מנדלסון, ברטוק, סטרוינסקי, מוסורגסקי ועוד. התכנים והמשחקים וההמחשות המלווים אותם עם ציורי ילדים שצויירו בהשראת היצירות מופיעים בספרי: "מוסיקה-לי", "חליל הקסם והדרקון" ו"מוסיקט".

אחרי שנים רבות פגשתי חלק מאותם ילדים כמבוגרים והם ספרו שיצירות כמו חליל הקסם או פטרושקה ממשיכות ללוות אותם ולתת להם את חדוות המוסיקה.

לימדתי עשרים וארבע שנים קבוצות של ילדים בגילאי שלוש עד עשר תכנים אלה. אחת היצירות שיצרו הילדים הוא שיר הנקרא: "טומפיקיה" לבובת תופים וכלי הקשה ונשיפה. המוסיקה לפסנתר חוברה על ידי והליווי בכלי הקשה והתמליל חובר על ידי הילדים שהשתתפו כשש שנים בקבוצות לימוד אלו.

עוד על פרסומים של נעה בתחום החינוך לגיל־הרך;
עוד על שיטות החינוך שפיתחה נעה;
חזרה לדף "על נעה בלאס".

הדף שהנכם קוראים עכשיו הודפס מהאתר של נעה בלאס - http://www.noablass.com - בקרו באתר כדי לקבל עוד מידע ולהתעדכן בחדשות!