נעה בלאסמוסיקהיוגהחינוךEnglish Version
על נעה בלאס

יעדים בחינוך המיוחד באמצעות מוסיקה

מזה שלושים ושש שנים אני עוסקת בחינוך מיוחד באמצעות מוסיקה. את דרכי בהוראה מיוחדת התחלתי כאשר פיתחתי משחק ללימוד תווים: "דו-רה-מי" שנועד ללמד זיהוי תווים וערכי קצב (1969). לאחר מכן לימדתי בהתנדבות קבוצת ילדים מראש העין עם ילדים מצפון תל אביב בתכנית אינטגרציה פרטית שיצרתי בעצמי במשך שלוש שנים. הם למדו להמחיש ולהמחיז יצירות תוכניתיות. כמו-כן לימדתי בהתנדבות שש שנים ילדים עם בעיות סוציאליות קשות ממוסד בית הילד בתל-אביב בדרכים דומות. לאחר מכן לימדתי ארבע שנים חינוך מיוחד באמצעות מוסיקה לכיתת גן טיפולי בתחנה לבריאות הנפש ברמת חן. בעבודתי שם חיברתי את "סיפורי הגמד פיקי פקו" המתאימים לילדים חריגים ולילדים בכלל. לאחר הצלחה עם אוכלוסיות אלו הוצע לי על ידי ד"ר חיה עמינדב לפתח שיטת חינוך וטיפול באמצעות מוסיקה לילדים ואנשים עם פיגור קשה. כאשר התחלתי ללמד במעון רוחמה בכפר סבא (1984) אנשים עם פיגור שכלי קשה, ידעתי שהגעתי ליעד החשוב ביותר בתחום החינוך המוסיקלי המיוחד. ההנחה הבסיסית האינטואיטיבית שלי היתה שהלא מודע שלהם מתפקד כמו הלא מודע של האנשים הנורמליים. בשלבים הראשונים לעבודתי לא היו לי כל הוכחות להנחה זו.

בשנת 2001 בועז זונשיין, תלמידי מזה שנים ואמן וידאו מוכשר שזכה בפרסים,. לימד כתת ילדים אוטיסטיים יוגה לחינוך המיוחד ונעזר בגונג (לפי שיטה אותה פיתחתי בשנת 1990) בסוף השנה הראשונה לעבודתו הקליט את הילדים בנגנם בגונג ובהשמיעם מלים בודדות. אחד הילדים, לירן קרטון שלא דיבר בכיתה ולא ניגן קודם מעולם בגונג, הסכים לשיר ולנגן כיון שהבין שהוא יוקלט. הוא שר וניגן בגונג בו-זמנית: ולפנינו הוכחה ליכולתו של לא-מודע עם כשרון אמנותי גדול שהתגלה בנפש הילד בן השבע. הילד ניגן בגונג בקצב אוסטינטו ושר או חרז הברות ללא משמעות. אפשר להבחין בהקלטה כיצד הוא בונה מוטיב אחרי מוטיב, יוצר היפוכים, מעברים, ארטיקולציות ודינמיקות מפתיעות מאין כמותן במשך תשע דקות רצופות ומגיע לשיא היצירה ממש לפני שהיא מסתיימת. נגינה ושירה כזו מעידה מעבר לכל ספק על יכולת יצירה מפתיעה ומושלמת מתחילתה. קראתי ליצירה: שירת הלב. יצירה זו מהווה הוכחה ניצחת ליכולת הטמונה באנשים אלה למרות מגבלותיהם השכליות וההתנהגותיות.

לחצו כאן כדי לשמוע את לירן מנגן בגונג ושר; אם אינכם שומעים לחצו כאן והתקינו את תוכנת Windows Media Player.

כל השיטות ודרכי העבודה שפיתחתי נועדו לקרב את האנשים עם הפיגור השכלי הקשה, הבינוני והקל אל מיטב הספרות המוסיקלית בדרכים של משחק, הצגה וקונקרטיזציה של התכנים המופשטים כמו מוטיב, משפט, קטע, מנגינה, ליווי, היפוך.

התהליך הביא רבים מהם לביטוי שלם יותר של עצמם ויכולת ראשונית לקשרים חברתיים. התברר שגם מושגים וסמלים שאינם מוכרים להם, משפיעים עליהם ומזרזים אותם לביטויים יצירתיים. מעבר לכך הם מפנימים דפוסי התנהגות בחברה, דפוסי סדר יום, ודפוסי נימוס אלמנטריים. מטרת הטיפול באמצעות מוסיקה היא ליצור מסגרות ארגוניות של זמן ומקום ולתת להם להשתלב בהן באופן ספונטני וכך להביע את יכולתם החבויה.

החומר שחיברתי מופיע בספרים, קלטות, דיסקים וחוברות עבודה.

ספרים: "חליל הקסם והדרקון" "הגמד פיקי פקו" "אני אתה והעולם", "מוסיקט", "גשר בצלילים".

חוברות: "חינוך מוסיקלי מיוחד", חוברת השלמה ל- "אני, אתה והעולם" חוברת "מוסיקה קלאסית", חוברת 13 קטעי ג'ז. חוברת "צימבלימבה" חוברת "מקצבימבה" "סיפור על איש אשה וחתול".

דיסקים: "אני, אתה העולם", "צימבלימבה", "מקצבימבה" קלטת "צילצלים", דיסק "הגמד פיקי פקו".

עוד על פרסומים של נעה בתחום החינוך המיוחד;
עוד על שיטות החינוך שפיתחה נעה;
חזרה לדף "על נעה בלאס".

הדף שהנכם קוראים עכשיו הודפס מהאתר של נעה בלאס - http://www.noablass.com - בקרו באתר כדי לקבל עוד מידע ולהתעדכן בחדשות!