Noa BlassMusicYogaEducationEnglish Version
יוגה

מטרות ויעדים ביוגה
"דרך הצלילים"

היוגה דרך הצלילים הינה שיטה ייחודית לאיזון וקשר לכוחות יצירתיים שפותחה על ידי במשך 20 השנים האחרונות. שיטה זו כוללת תרגילי נשימה וריכוז מדיטטיבי עם צלילי גונגים ופעמונים.

סדרת הגונגים נקראת: "גונגי היצירה" מייצורה של חברת פייסט מאסטוניה והפועלת כיום בשוויץ גרמניה וארצות הברית. לכל גונג צורת חריתה אמנותית אישית שונה , לכל גונג תדר מיוחד משלו היוצר מנעד צלילים הקשור לגודלו ונפחו. כל הקשה בגונג מעבירה רטט בו יש קבוצה של צלילים עיליים. קבוצה זו משתנה בהתאם למקום בו נוקשים. מכך שמגוון האפשרויות להפקת צליל הוא אינסופי.

סדרת הפעמונים היא מתוצרת חברת פקרד מהעיר אנסי מצרפת. אלה פעמוני כנסיה בהקף של אוקטבה (דו מז'ור אוקטבה שניה). משקל הפעמונים נע בין 65 ק"ג ל־22 ק"ג. משקל הסדרה כולה 300 ק"ג.

נעה והגונגים

צלילי הגונגים והפעמונים גורמים לתחושות פיזיות בגוף. הצלילים מתקשרים לחושים השונים ומשפיעים באופן מיידי על האדם המקשיב להם או נוקש בהם.

תרגילי הנשימה מתרחשים בדרך ספונטנית בה כל אדם מוצא את אורך הנשימה (שאיפה ונשיפה) המתאים לו תוך כדי נגינה איטית וחרישית באחד הגונגים. הנגינה בצירוף לתשומת לב לנשימה גורמת לאדם להיות ער לדרך נשימתו, והצליל של הגונג משפיע על יכולתו להאריך את משך הנשימה ואת העצירות הספונטניות של מחזור הנשימה.

מטרת העל של כל סוגי היוגה היא להגיע לאי נגיעות בדבר (detachment) והרגעה מוחלטת של החשיבה מטרה זו מושגת דרך הנגינה, וההקשבה לצלילים.

בימים אלה נערך מחקר על ידי פרופסור אליעזר רפפורט ביחד עימי, על השפעות של תדר הגונגים והפעמונים על האדם.

בתהליכי הלימוד של היוגה דרך הצלילים נעזרים בריכוז ביסודות, במרכזי האנרגיה (הצ'קרות), במרכיבים סמבוליים הידועים בתורת היוגה כמו צבעים, צורות גאומטריות, דמויות של סמלי חיות ומנטרות.

כמו-כן צירפתי בשנים האחרונות מושגים מהמסורת היהודית לתהליכי הריכוז וההתכוונות. המושגים כמו: כוונה, שכינה, אותיות הא"ב, אותיות השם הפרטי ועוד נכללים בתהליכים השונים של הריכוז כאשר הצליל מהווה את הגורם המרכזי בכל מפגש ומפגש.

השיטות שפיתחתי מופיעות בספרי: "דרך הצלילים" "צליל ונפש" (והדרך כיצד הגעתי אליהן מופיעה בקצרה בספר: "דרך הצלילים".)

טרם ראו אור: "פיל ברבוע" (הכולל תרגילים שונים לאיזון הצ'קרות ואותיות הא"ב בסנסקריט ומשמעותן האנרגטית.) הספר: ו"טליסמה - ביוגרפיה פנימית" המתעד את התהליכים האישיים שהביאו אותי לעסוק בנושא היוגה דרך הצלילים ולקשר בין המסורת ההודית והמסורת היהודית.

סיכום קצר על יעדי השיטה:

שיטת היוגה דרך הצלילים גורמת לקשר טוב יותר בין הביטוי הפיזי, הרגשי והרוחני של האדם. המייחד את השיטה הוא הקשר בין האיזון מחד גיסא והיצירתיות מאידך גיסא.

  1. צלילי הגונגים והפעמונים, בליווי מבוקר של תרגילי נשימה, מהווים תהליך שיפור ועידון המערכת הפסיכו-פיזית.
  2. באמצעות צלילים וסמלים שונים נוצר גשר בין הלא מודע למודע. גשר זה מביא חלק נוסף מהפוטנציאל של תאי המוח האפורים לכלל מימוש.
  3. מימוש זה מעלה מהכוח לפועל יכולות יצירתיות המצויות בנפש האדם.

פלקט הגונגים

פלקט הגונגים

בתמונה זו מצויירים הגונגים מעל שתי דמויות. כל גונג קשור לאיבר שונה ושתי הדמויות מתקשרות באמצעות הגונגים. תמונה זו מייצגת את שיטת הלימוד והטיפול שפיתחתי לאוכלוסיה רגילה ולאוכלוסיה חריגה. הצלילים של הגונגים מטבעם הינם צלילים בלתי מוגדרים. הויבראציה שלהם גורמת לחוויה פיזית ורגשית. חוויה זו גורמת לקירוב לבבות כאשר היא מהווה חלק מתכנית לימוד וטיפול.

בפלקט מוצגים שמות הגונגים ואזורי הגוף וביטוי הקשר בין הדמויות.

התכנית החינוכית לאוכלוסיה חריגה: "אני, אתה והעולם". (מופיעה בספר הנושא את אותו שם).

תכנית "דרך הצלילים" – (מופיעה בספר: "דרך הצלילים - יוגה מוסיקה וצ'קרות)

דוגמה לשילוב המסורת היהודית עם מסורת היוגה ההינדית

הנושא: ריכוז בצ'קרת הלב: בצ'קרת הלב מופיע לפי המסורת ההינדית פרח לוטוס בעל 12 עלי כותרת. במסורת זו מופיע ציור של מגן דוד במרכז הפרח ו-12 אותיות מהאב' הסנסקריטי על העלים - על כל עלה אות אחת.

הדרך המוצעת לשילוב היא כדלקמן: לדמות פרח לוטוס בן 12 עלי כותרת ללא כל ציור במרכזו. על עלי הכותרת לדמות את שם יְיָ על כל עלה כמו שני נרות דולקים. לדמות את העלים מימין לשמאל בכוון השעון. לבדוק אם אפשר לדמות את כל אותיות ה"יְיָ" מוארות בכל אחד מהעלים. כאשר מצליחים להאיר את כל האותיות עוברים למרכז הפרח -לליבה שלו. בליבת הפרח מדמים שתי אותיות יְיָ בגודל גדול במיוחד, ולפעמים הן מאירות באור יקרות.

הערות לגבי התהליך: ישנם אנשים שמצליחים להאיר כמה אותיות יְיָ בעלים מסויימים ואילו העלים האחרים נשארים ללא אור. אין להתייאש אלא להמשיך להתרכז ולכוון אור לאותיות יְיָ בסיבוב בכוון השעון.

במשך הזמן גם עלים שאותיותיהם לא היו מוארים בתחילה יהיו מוארים. מנסיון שהצטבר בתהליך זה הסתבר שלפעמים אנשים נעזרים באופן ספונטני בשם אלהים או אלהי או יה או שדי כדי להאיר את אותיות: יְיָ. במקרה זה ברור שהתמיכה של שם נוסף של אלוהים מחזקת את התהליך ומעצימה את האנרגיה.

תוצאות: התוצאה המובהקת ביותר היא הרגשה של אנרגיה הממלאת את האדם. זו אנרגיה של אור שממלאת את האדם המתנסה בה באופטימיות ואמונה בפוטנציאל האנושי שלו ושל אחרים.

הסבר: האור והעדר האור מייצגים באופן מופשט את האנרגיה החיובית או את חסרונה. כאשר אדם חש שחסר לו אור במקומות מסויימים, היכולת שלו לרצות להתכוון להאיר אותם, גדלה. היכולת להאיר היא המוטיבציה לשנות את המצב האנרגטי ולהגיע לחצי הכוס המלאה או ליותר מכך.

מטרת העבודה הרוחנית על הקשר בין צליל ונפש

תהליכי לימוד אלה משולים לקלידוסקופ גדול מלא צבעים, צורות גאומטריות וצלילים. בכל פעם שמטלטלים את הקליידוסקופ מתקבלת צורה חדשה. הצורות משקפות לאדם תכנים מפנימיותו. הלא מודע הוא השושבין הראשי בתהליכים. כאשר הוא מונע על ידי תכנים שונים שאינם ורבליים - כמו צבע, צורה וצליל, הוא מביע את עצמו. כלומר האדם לומד על מקורות הכוח הפנימי האנרגטי הגלום בו. כוח זה יוצא מן הכוח לפועל בנגינה, בציור ובדימויים חזותיים. כאשר כוח זה מביע את עצמו, תפקיד האדם להבין מה כוח זה אומר לו, מה פירוש הצלילים שניגן, מה הם מבטאים, איזו הרמוניה, סימטריה או אסימטריה קיימים בהם. היכולת לפרש את התכנים הולכת וגדלה במשך המפגשים, עד שהאדם לומד להכיר את עצמו דרך שפה חילופית זו.

הפוטנציאל הגדול הגלום בתאי המוח האפורים, שבדרך כלל מתבטא רק באחוז מועט (שמונה אחוז) מתחיל להתבטא דרך נצנוצי השראה והברקות אינטואיטיביות. עיקר התהליך הוא שהאדם יכול להגיע בהדרגה למקור הפנימי האמיתי של כוחותיו ולבטא אותם בדרכים שונות ומגוונות. בדרך זו, מתגלים לעתים כוחות ריפוי וכוחות אינטואיטיביים היכולים לשפר את איכות החיים.

הדף שהנכם קוראים עכשיו הודפס מהאתר של נעה בלאס - http://www.noablass.com - בקרו באתר כדי לקבל עוד מידע ולהתעדכן בחדשות!